loader

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

I Toszecki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbył się w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza śp. ks. Mariana Piotrowskiego, przy okazji oddania do użytku - po wielu latach milczenia - zabytkowych organów Moritza Roberta Müllera z 1844 roku. Uroczystość błogosławieństwa odrestaurowanych organów, której przewodniczył ówczesny biskup gliwicki Jan Wieczorek, miała miejsce w niedzielę 13 listopada 2011 roku, a wykonawcami koncertu inauguracyjnego byli katowiccy muzycy - prof. Julian Gembalski (organy) i Elżbieta Grodzka- Łopuszyńska (sopran). Ks. Marian Piotrowski zaplanował cykl koncertów, które odbyły się w kolejne niedziele na przełomie listopada i grudnia 2011r.

Pragnieniem ks. Piotrowskiego było, aby taki festiwal odbywał się co roku. We wstępie do publikacji, wydanej w związku z uroczystością błogosławieństwa odrestaurowanych organów pisał: „Pragniemy, aby tak cenny instrument służył nie tylko ubogacaniu świętej liturgii i pomagał w modlitwie. Chcemy, aby można było w toszeckim kościele wsłuchiwać się także w dzieła wielkich kompozytorów. Dlatego pragniemy co roku organizować przynajmniej kilka koncertów w ramach nowego Toszeckiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, licząc na pomoc Miasta i Domu Kultury w realizacji tego zamierzenia”.

Niestety w kolejnych latach nie udało się wypracować stałej, cyklicznej formuły koncertowej. Dopiero w 2016 roku, Mariola Brzoska, która była także jednym z wykonawców pierwszej edycji  festiwalu, zwróciła się z pomysłem jego reaktywowania do burmistrza Toszka Grzegorza Kupczyka oraz nowego ks. proboszcza Grzegorza Kadziocha, którzy pozytywnie przyjęli inicjatywę. Kierownictwo artystyczne festiwalu objęła Mariola Brzoska. Środki finansowe zapewnia Gmina Toszek.

Koncerty odbywają się w jedną z niedziel miesiąca od maja do września włącznie o godz. 19.00. w kościele parafialnym św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku.