loader

Produkty lokalne

Wędrując po ziemi toszeckiej, gdzie krajobrazy i łagodny klimat zachwycają odwiedzających, można nie tylko podziwiać krajobraz, ale również zasmakować produktów wytwarzanych tutaj w sposób tradycyjny.

Tradycyjne wędliny

Wędlina Marciniszyn

Zakład Mięsny z Pniowa to firma rodzinna, kierowana przez założyciela Tadeusza Marciniszyna, seniora rodu, który owe zamiłowanie do rzemiosła odkrył we wczesnych latach dzieciństwa jako nastoletni chłopak towarzysząc dziadkom i ojcu w domowych świniobiciach. Uczył się kilkudziesięcioletniej tradycji robienia wspaniałych i tradycyjnych wędlin, kiełbas, pasztetów i szynek. Głęboko zakorzenione zamiłowanie i wspomnienia sprawiły, iż ukończył szkoły w tymże kierunku i rozpoczął naukę od strony praktycznej.

Adres: „Marciniszyn Zakład mięsny Pniów” spółka jawna, Pniów, ul. Pyskowicka 2, 44-120 Pyskowice, tel.: 32 233 45 06

 

Zdrowe warzywa

Dzieci z pomidorami Klimkowicz

Grupa Producentów Owoców i Warzyw Klimowicz Sp. z o.o. w Paczynie to producent warzyw szklarniowych oraz gruntowych. Firma rozpoczęła swoją działalność w 2008 r, jednak w produkcji warzyw ma dłuższe doświadczenie, gdyż warzywnictwem zajmowała się już na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia.

To właśnie stąd pochodzi wiele dobrych, smacznych, zdrowych i dobrej jakości warzyw, które trafiają na większość stołów naszych domostw. Troskliwa opieka o cały proces produkcji trwa tu już od samej siewki, warzywa zbierane są w optymalnym dla nich momencie, gdy ich kolor jest już ładny, a smak wyśmienity. Na szklarniach używa się tylko wody ze studni głębinowej, dla ochrony przed szkodnikami używa się ich naturalnych wrogów, np. w szklarniach z pomidorami, gdy przypadkiem pojawi się szkodnik np. mączlik szklarniowy, zwalczany jest innymi owadami: dziubałeczkiem mącznikowym i dobrotnicą szklarniową.

Warzywa są stale kontrolowane w niezależnych, akredytowanych laboratoriach.

Zakład rocznie produkuje 13 600 ton ogórków i pomidorów i 15 500 ton warzyw gruntowych.

Adres: Klimowicz Sp. z o.o., ul. Pniowska 2, Paczyna 44-120 Pyskowice, tel. +48 32 2334090

 

Naturalne miody

Pasieka Pollok

Miód jest jedną z najcenniejszych i niepowtarzalnych substancji odżywczych, jakich dostarcza nam matka natura. Właściwości bakteriobójcze i uodparniające miodu są znane ludzkości od 4 tysięcy lat i już starożytni potrafili wykorzystywać jego lecznicze właściwości. Wzmacnia serce, ożywia mózg, koi nerwy, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk.

Zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Toszeckie pszczoły są również bardzo pracowite, a ich wyśmienity miód można nabyć w Pasiece Pollok z Ciochowic, u pszczelarza Helmuta Małek w Kotulinie, u Jana Osmana pszczelarza z Toszka.

 

Rodzinne „RANCZO”

Rodzinne Ranczo

Rodzina Kiełbasów z Proboszczowic słynie z najlepszego w Polsce, bo nagrodzonego kulinarną Perłą, wieprzka filowanego. To prosiak nadziewany kaszą gryczaną i różnymi gatunkami mięs. Podawany z pieczonymi ziemniakami oraz warzywami smakuje wyśmienicie. Ale to jeszcze nie wszystko. Kolejnym specjałem jakim szczyci się Ranczo Proboszczowice jest „Nalewka z czornyj porzeczki z ołminego ogrodka” oraz potrawą „Rosół z kokocika z kostką grysikową, polędwiczki wieprzowe z grzybami leśnymi, kluseczkami gryczanymi i zasmażaną kalarepą”, za które właściciele otrzymali nagrodę w konkursie kulinarnym.

Adres: Gospodarstwo Agroturystyczne Ranczo, ul. Nogowczycka 1, 44-180 Proboszczowice

tel.: 32 2303174

 

Innowacyjne zabawki

Wózek spacerowy z budką

Firma OLOKA-GRUPPE prowadzona przez Agnieszkę i Dariusza Szczepańskich z Toszka zajmuje się projektowaniem i produkcją designerskich ekologicznych zabawek drewnianych takich jak wózki dla lalek, wózki, domki dla lalek, namioty, lalki, kołyski, pchacze itp. Właściciele firmy uważają, że wszystko co naturalne jest piękne i zdrowe, a największa siła produktów tkwi w prostocie.

Zabawki są niepowtarzalne, wykonane ręcznie i testowane przez dzieci. Są sprawdzane czy właściwie pobudzają i rozwijają wszystkie zmysły dziecka. Tworzone są z naturalnych materiałów, które pochodzą od certyfikowanych dostawców lub z recyklingu. Zabawki nie ograniczają najmłodszych, ale uczą miłości do natury, pobudzają ich kreatywność i ciekawość świata.

Adres: OLOKA-GRUPPE, ul. Oracze 11, 44-180 Toszek tel. kom. (+48) 793 555 293