loader

Życie w nowej ojczyźnie

            Rodzina Guttmann przybyła do Dover 14. marca 1939 roku. Początki na wyspie nie były łatwe. Dr Guttmann nie posiadał brytyjskich uprawnień do wykonywania zawodu lekarza. Dlatego powierzono mu prace badawcze w Oxfordzie wykonywane dla Medical Research Council of England (Rady ds. Badań Medycznych w Anglii). W grudniu 1941 roku dr Guttmann opracował dla w. wym. Rady raport, dotyczący leczenia i rehabilitacji pacjentów cierpiących na uszkodzenia kręgosłupa. W wyniku tego raportu w 1943 roku władze brytyjskie zadecydowały o utworzeniu nowego Spinal Injury Center (Centrum Urazów Kręgosłupa) w Stoke Mandeville Hospital i powierzyły dr. Guttmannowi zorganizowanie i kierowanie tą jednostką.  Dr Guttmann propozycję przyjął, ale postawił warunki, które władze zaakceptowały – miał mieć pełną swobodę i niezależność przy stosowaniu własnych metod leczenia i rehabilitacji. Podstawowym celem, do którego zmierzał dr Guttmann była pełna integracja pacjentów w społeczeństwie, jako szanowanych i przydatnych członków wspólnoty, pomimo ich znacznego stopnia niepełnosprawności.

Nowa Jednostka Kręgosłupowa (Spinal Unit) z 26 łóżkami i jednym pacjentem została otwarta w lutym 1944. W przeciągu sześciu miesięcy liczba pacjentów wzrosła do około 50. Nowe, innowacyjne podejście dra Guttmanna do leczenia osób z paraplegią (urazami kręgosłupa skutkującymi paraliżem), polegało na założeniu, że osoby te: (1) nie wolno skazywać na izolację, czy też na powolną śmierć; (2) mają, pomimo kalectwa, wrócić do społeczeństwa, pracować, płacić podatki i cieszyć się życiem; oraz (3) mają uprawiać sport i rywalizować z innymi.

Do swoich sparaliżowanych pacjentów mawiał: litość to wasz największy wróg. Była to prawdziwa rewolucja! Metodę tę dr Guttmann opisał w artykule pt. New Hope for Spinal Cord Sufferers (Nowa nadzieja dla cierpiących na uszkodzenie rdzenia kręgowego). Dr Guttmann nie tylko przedstawił swą nową koncepcję, ale z pasją wcielał ją w życie.

Józef Musielok