loader

Sabina Olbrich-Szafraniec

Sabina Olbrich - Szafraniec3.jpeg

Absolwentka klasy śpiewu solowego katowickiej Akademii Muzycznej z klasy śpiewu Krystyny Świder. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w roku 1996. Jest laureatką I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Edwarda Griega w Gdańsku, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zadebiutowała w roku 1995 partią tytułową w musicalu Evita A. L. Webbera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie a od roku 1998 jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu.

W jej repertuarze znajdują się partie z oper Don Giovanni, Wesele Figara, Faust,Carmen, Borys Godunow, operetek Wesoła wdówka, Zemsta nietoperza,  Księżniczka czardasza, musicali Evita, Człowiek z La Manchy, Pocałunek Kobiety Pająka, Zorba, Phantom, My fair Lady.

Uczestniczyła w krajowych i międzynarodowych kursach wokalnych oraz  festiwalach min. w Weimarze, Bayreuth, Braunschweigu, Bydgoszczy, Cieszynie.

W jej dorobku są liczne recitale pieśni i koncerty oratoryjne. W roku 2004 uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej, specjalność wokalistyka. Od 2002 pedagog śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Od roku 2010 związana z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki.