loader

Szlaki rowerowe

Szlaki rowerowe powinny przede wszystkim łączyć różne miasta, ich dzielnice oraz spełniać rolę turystyczną: prowadzić przez miejsca warte zobaczenia czy zwiedzenia. Miłośnicy turystyki rowerowej mogą w Toszku skorzystać ze ścieżek rowerowych, które poza relaksem dostarczają także przeróżnej wiedzy.

Mieszkańcy gmin powiatu gliwickiego i przyjezdni turyści mogą korzystać z oznakowanych i zmodernizowanych tras rowerowych oraz dwóch centrów turystyki rowerowej – wiaty na Zamku w Chudowie i zadaszonej bastei na Zamku w Toszku oraz miejsc postojowych nad Jeziorem Pławniowickim i w Rachowicach. Trasy biegną zazwyczaj drogami lokalnymi, leśnymi i polnymi, poprzez wsie, urokliwe miasteczka i rozległe kompleksy leśne, prowadząc do zabytkowych kościółków i kapliczek, zamków, parków i jezior.  Ta forma sportu pogłębia prawdziwy kontakt z przyrodą i z życiem mijanych miejscowości, w których przetrwały elementy kultury śląskiej nieobecne już w wielkich miastach, gdzie można trafić na lokalne festyny, a jesienią na tradycyjne dożynki.

 

Systematyczne korzystanie z „dwóch kółek” zwiększa pojemność płuc, poprawia pracę serca, wzmacnia mięśnie, a nawet podnosi odporność na stres. Tak więc jazda na rowerze to jeden z najzdrowszych sposobów spędzania wolnego czasu.

Przez teren Gminy Toszek przebiegają trasy rowerowe: