loader

SZLAK PIELGRZYMKOWY „DROGA ŚW. JAKUBA”

Via Regia Droga Królewska

muszla Św. Jakuba

Przez Toszek prowadzi również szlak pielgrzymkowy Drogi Św. Jakuba (na terenie naszej Gminy przebiega on na trasie Zacharzowice-Toszek-Kotulin), który kończy się w Hiszpanii. Jako ciekawostkę podajmy, że odległość między Toszkiem a Santiago de Compostela wynosi 3517 km.

Odcinek „Drogi św. Jakuba”, który przebiega przez południe naszego kraju, w tym przez Toszek, tzw. „Via Regia”, nie jest uczęszczany w takim natężeniu, jak to ma miejsce w samej Hiszpanii. Warto jednak wiedzieć, że przynajmniej kilka razy w roku przemierzają go najwytrwalsi pielgrzymi. Górnośląski Klub Przyjaciół Camino wraz sojusznikami (na naszym terenie to przede wszystkim Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Toszeckiej) zrealizował projekt wytyczenia nowej, Śląsko - Morawskiej Drogi św. Jakuba, której ważna część ma swój początek przy pomniku św. Jana Nepomucena na toszeckim Rynku (pisaliśmy o tym jakiś czas temu na naszej stronie). Celem wytyczania Śląsko – Morawskiej Drogi św. Jakuba jest połączenie „Via Regia” i czeskiej „Drogi Morawskiej”. Jej przebieg poprowadzony zostanie z Toszka przez Poniszowice, Pławniowice, Kleszczów do Sośnicowic i dalej przez "Magdalenkę", Rudy Wielkie, Racibórz do granicy z Czechami w kierunku Opawy, by docelowo w Ołomuńcu dołączyć do już istniejącej tam sieci Dróg św. Jakuba i poprowadzić pielgrzymów w kierunku Santiago de Compostela. W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany, którzy pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania albo po prostu – zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi czy zażyć ruchu. Najważniejsze na tym szlaku jest przeżycie duchowe, nie jest to więc szlak turystyczny - to raczej szansa na „rekolekcje w drodze”.

W ostatnich latach powstało w Polsce wiele dróg Św. Jakuba, np. Sądecka Droga Św. Jakuba, Mazowiecka Droga Św. Jakuba, Beskidzka, Nyska …, ale główna gałąź szlaku Via Regia Droga Królewska jest tylko jedna. Oznaczona jest znakami żółtej muszli i żółtymi strzałkami.

Droga św. Jakuba Via Regia Górny Śląsk

Górnośląski odcinek Drogi św. Jakuba Via Regia rozpoczyna swój bieg od mostu na rzece Brynica w Piekarach Śląskich, która przez pięć wieków stanowiła historyczną granicę Śląska z Małopolską. Prowadzi przez malownicze, atrakcyjne przyrodniczo, historycznie i kulturowo tereny województw Śląskiego i Opolskiego – od Piekar Śląskich w kierunku Góry Św. Anny, poprzez Radzionków, Repty Śląskie, Zbrosławice, Księży Las, Łubie do Toszka.
140 kilkometrowy odcinek szlaku do Skorogoszczy, przebiega przez tak ważne dla ludu Śląskiego miejsca kultu jak Piekary Śląskie, Góra Św. Anny czy Kamień Śląski miejsce urodzenia św. Jacka. Piękno przyrody, zabytkowe miasta, spokojne wsie, pola, rzeki, lasy, zabytkowe kościoły, przydrożne krzyże i kapliczki, to wszystko co sprzyja wyciszeniu i nastraja do refleksji można spotkać na Górnośląskim odcinku Drogi św. Jakuba.

Droga Św Jakuba odcinek Górnośląski

Idąc przez wsie Gminy Toszek napotykamy wiele zabytkowych obiektów kultu religijnego. Jeden z piękniejszych spotykamy przy szlaku Via Regia w Wilkowiczkach. Neogotycka zabytkowa kapliczka MB Różańcowej a obok niej ponad 100 letni pieczołowicie odnowiony krzyż. W miesiącach maj i październik mieszkańcy Wilkowiczek odprawiają przy kapliczce nabożeństwa ku czci NMP.

 

WARTE UWAGI:

 * Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, perełka architektury barokowej. Zbudowany z kamienia łamanego, ma piękne sklepienia i mozaiki, posiada 7 ołtarzy. Obecny Kościół  został zbudowany w połowie XV.  Ołtarz główny przedstawia Najświętsze Serce Pana Jezusa. Figura patronki znajduje się po lewej stronie ołtarza głównego. Po prawej widzimy figurę św. Barbary. W kościele zwraca uwagę  ambona przedstawiająca   Wniebowzięcie Najświętszej  Marii Panny i Jej koronację. W nawie  bocznej natomiast  możemy zobaczyć  siedemnastowieczny obraz Matki  Boskiej  Toszeckiej.  Jest to kopia dzieła Łukasza Cranacha Starszego. Oryginał, zwany też Matką Boską Pasawską,  znajduje się obecnie w katedrze św. Jakuba w Innsbrucku.

Msze św.: w Niedziele i święta: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00,  18:00
w Tygodniu: Pon.-Pią. 6:45, 18:00, tylko w czwartki  Msza św. jest o 17:00 zamiast 18:00
Msza św. w Kaplicy Szpitalnej w każdą niedzielę i święto nakazane o godz. 9:00

* Zamek

Zamek w Toszku położony jest na wzgórzu, niepodal centrum miasta. Początkowo warowny, na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Łączy w sobie elementy stylu gotyckiego i baroku. Wśród kolejnych właścicieli należy wspomnieć Adolpha von Eichendorffa, ojca Józefa - wybitnego poety okresu romantyzmu. Ostatnimi prywatnymi właścicielami Zamku byli przedstawiciele rodu von Gaschin, z którym wiąże się najsławniejsza toszecka legenda o złotej kaczce. W zamku mieści się stylowa restauracja.

* Rynek

Rynek w Toszku z Ratuszem posiada staromiejski układ urbanistyczny ze zwartą zabudową pochodząca z połowy i końca XIX w. W części centralnej Rynku znajduje się figura św. Jana Nepomucena, od 1725 r. stojąca na kamiennym cokole. Na terenie Gminy Toszek znajduje się dokładnie 13 figur tego patrona

* Neobarokowy kościółek pw. św. Barbary

Wzniesiony w 1848 r., w którym podziwiać można piękne malowidła minionych epok.

INFORMACJE DLA PIELGRZYMÓW:

Pieczątkę z muszlą można otrzymać na plebanii, oraz na Zamku, a także w zakładzie fotograficznym na wprost szpitala.

NOCLEG:

* Restauracja "Złota Kaczka" ul. Bolesława Chrobrego 5 ( przy szlaku VR) nr. tel.: 32 233-50-88 lub 32 233-50-95

dla pielgrzymów z paszportem pielgrzyma (w miarę wolnych miejsc )  nocleg w cenie 30 zł. w komfortowych warunkach. Cena stała 130 zł.

* Agroturystyka „U Grzesia"
Grzegorz Cedzich
ul. Wiejska 11, Pawłowice, 44-180 Toszek
tel.: 32 233-55-97

* Gospodarstwo agroturystyczne Maria i Winfryd Mendla
Pawłowice, 44-180 Toszek
tel.: 32 233-43-06

Restauracja "Złota Kaczka" na ul. Bolesława Chrobrego 5 ( przy szlaku VR) - po okazaniu paszportu pielgrzyma mozna zjeść dwudaniowy smaczny posiłek w cenie 15 zł.

 

 

 

Kotulin jest jedną z najstarszych wsi Górnego Śląska. Jego początki sięgają wieku XIII.

WARTE UWAGI:

  • Kościół p.w. św. Michała Archanioła
  • Msze św.:Niedziela: 7:30, 9:00 - w Balcerzowicach, 11:00
  • poniedziłek, środa, piątek, sobota - godz. 18:00. wtorek, czwartek - godz. 7:30, 11:00

 

INFORMACJA DLA PIELGRZYMÓW:

NOCLEG:

1. pytać na plebanii nr tel.: 32 230-61-33

2. Restauracja "Ostoja" w przysiółki Nakło 2 km od Kotulina, przy Via Regia w kierunku Balcarzowic - tel.: 664--315-865 lub 509-258-121

Tutaj nocleg w domkach letniskowych z zapleczem sanitarnym 20 zł. od osoby, oraz MENU PEREGRINO w cenie 15 zł. do wyboru z 2 zestawów.

 

OŚRODEK ZDROWIA w Kotulinie przy ul. Świbskiej 17, czynny pon.-piat. w godzinach od 8:00-18:00

 

Od Jakuba do Jakuba Via Regia

Na pątniczym szlaku Via Regia prowadzącym do grobu świętego Jakuba nie bez znaczenia pozostają parafie pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Najbliżej Piekar 51. (ok. 12 km) taka parafia znajduje się w Sączowie. Sączowska świątynia chlubi się z posiadania cennego skarbu - relikwii św. Jakuba Apostoła. Autentyczność relikwii potwierdzona jest Certyfikatem Patriarchy jerozolimskiego z 1779 roku. Kolejny kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła na Via Regia spotkamy dopiero po przejściu blisko 150 km w Skorogoszczy, tam gdzie kończy bieg Górnośląski odcinek Drogi św. Jakuba.

Droga św. Jakuba Via Regia : Medyka - Zgorzelec - Jakobsweg (camino-europe.eu)

Od Jakuba do Jakuba Via Regia

Przejdź do mapy

 

Droga Śląsko-Morawska

Via Regia

Alternatywny szlak Drogi Królewskiej rozpoczyna się w Toszku, biegnie na południe przez Pławniowice w kierunku Sośnicowic i dalej do granicy czeskiej, łącząc się z kolejnymi drogami prowadzącymi też do Hiszpanii. Ta droga nazywa się drogą śląsko-morawską. Droga oznaczona jest własnym symbolem muszli.

Każdy pielgrzym wybierający się w duchową wędrówkę szlakami Via Regia zabiera ze sobą paszport pielgrzyma, w którym dokumentuje pieczątkami pokonane odcinki. Na podstawie tego dokumentu, w wyznaczonych miejscach otrzymuje tanie posiłki i dach nad głową.

Jak iść by nie zboczyć ze szlaku, co ciekawego zobaczyć, gdzie zjeść i przenocować, w którym miejscu zdobyć pieczątkę do paszportu pielgrzyma? Te informacje poświęcone przebiegowi Drogi św. Jakuba przez teren Górnego Śląska można zdobyć na stronie www.caminosilesia.pl.

Śląsko-Morawska Droga św. Jakuba: Toszek -Strahovice (CZ) - Jakobsweg (camino-europe.eu)

Paszport Pielgrzyma

 

Paszport Pielgrzyma

 

Droga Śląsko-Morawska

Przejdź do mapy