loader

Gabriela Silva

gabriela-silva.jpeg

Urodziła się na Śląsku w Świętochłowicach. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach; naukę śpiewu rozpoczęła w wieku 16 lat. W 1988 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, gdzie kształciła swój głos pod kierunkiem prof. Krystyny Szczepańskiej oraz prof. Haliny Słonickiej. W tym samym roku odniosła wielki sukces rolą Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta w Walencji (Hiszpania) w inscenizacji Warszawskiej Opery Kameralnej. Jako solistka tej cenionej instytucji Gabriela de Silva zaśpiewała wiele partii pierwszoplanowych i odbyła mnóstwo wyjazdów zagranicznych, gdzie zawsze była doceniana przez krytykę i uwielbiana przez publiczność. Od 1988 roku przez trzy kolejne lata brała udział w Festiwalu Mozartowskim w Madrycie wcielając się w rolę Paminy, Konstancji (Uprowadzenie z Seraju) i Fiordiligi (Cosi fan tutte). Śpiewała w wielu znakomitych teatrach operowych:

  • w latach dziewięćdziesiątych była solistką Opery Wrocławskiej;

  • na zaproszenie Opery Narodowej w Rydze do roli Donny Anny (Don Giovanni) wyjechała na tournee po Izraelu;

  • gościnnie występowała w roli Abigaile (Nabucco) w Porto – Portugalia (produkcja portugalska);

  • wraz z Teatrem Wielkim w Łodzi wyjechała na tournee po Niemczech w produkcji Viva Verdi;

  • od 1994 roku współpracuje z Operą Nova, z którą debiutowała w roli Abigaile na Festiwalu w Weisel. Odbyła również tournee po Niemczech w roli Saffi (Baron Cygański);

  • od 2004 roku współpracuje z Operą Bytomską, z którą już trzykrotnie w okresie wakacji wyjeżdżała na tournee po Niemczech, Szwajcarii i Holandii (Abigaile), gdzie otrzymywała najlepsze recenzje.

Z okazji 750 – lecia Miasta Bytomia wystąpiła na bytomskim Rynku wzruszając publiczność rolą tytułowej Opery G. Pucciniego Tosca; współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach, gdzie wciela się w role: Hanny Glawari (Wesoła Wdówka), Rozalindy (Zemsta nietoperza), Lizy (Kraina uśmiechu) oraz bierze udział w koncertach; współpracuje z Operą Krakowską, gdzie można ją usłysze

jako Rozalindę w Zemście nietoperza. Gościnnie występuje w Filharmoniach w całej Polsce. 19.10.08 wystąpiła i otrzymała stojące brawa podczas koncertu operowego w Chamber Music Hall w Filharmonii Berlińskiej. 16 stycznia br. w Warszawskiej Operze Kameralnej debiutowała w roli Kościelnichy w operze Leosa Janacka Jenufa, a w lutym wzięła udział w tournee po Hiszpanii z tym przedstawieniem. W marcu br. wzięła udział w „Festival of Poland” w Bengalore (Indie).

Repertuar tej utalentowanej śpiewaczki obejmuje dzieła okresu baroku do muzyki stylu neoromantycznego – poprzez oratoria, opery po muzykę operetkową i musicalową.

Od 2012 r. Pani Gabriela jest pedagogiem śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Od 2015 r. przy współpracy z Zamkiem w Toszku organizuje cykliczne koncerty promujące zdolną młodzież. Jej studentki biorą także udział w konkursach ogólnopolskich oraz miedzynarodowych i odnoszą sukcesy. W roku 2015 r. uzyskała także tytuł doktora habilitowanego.