loader

Dawny klasztor sióstr boromeuszek

Dawny klasztor ul. Strzelecka 17 oraz kościół ewangelicki

Klasztor

18 listopada 1911 roku w Toszku oddano do użytku nowy budynek klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Siostry zakonne działały przy parafii już od 1901 roku, lecz własny dom, tzw. Dom św. Józefa wraz z ogrodem uzyskały po 10 latach. Siostry prowadziły w nim  przedszkole dla dzieci, szkółkę robótek ręcznych dla dziewcząt, pomagały chorym a także uprawiały duży ogród. Siostry boromeuszki (były w Toszku do połowy lat 80. XX w.) dobrze zapisały się w pamięci mieszkańców, szczególnie zaś siostra Sigisberta.

Siostra Sigisberta to Weronika Bulla (1898 – 1988), która w 1924 przybyła do Toszka i przez ponad 50 lat pracowała, najpierw jako pielęgniarka w klasztorze, a po 1945 jako "prawa ręka" kolejnych lekarzy w miejscowym Ośrodku Zdrowia.

Obecnie budynek dawnego klasztoru tylko częściowo związany jest z Kościołem. Na parterze znajduje się przychodnia stomatologiczna, a w pomieszczeniach dawnej kuchni mieści się kwiaciarnia. Na piętrze, tak jak dawniej znajduje się kaplica z pięknym, niedużym ołtarzem i kilkoma ławkami, obok pokój z zachowanym na drzwiach napisem: Klauzura oraz dawne pokoje sióstr zaadaptowane na mieszkanie dla księdza kapelana.

 

Opracowanie jest dostępne TUTAJ.

Adres: Toszek (ul. Strzelecka 17)