loader

Honorowi Obywatele Gminy Toszek

Tytuł "Honorowy Obywatel Toszka" zostaje przyznany osobie o szczególnych zasługach dla gminy Toszek, jej promowanie, autorytet moralny czy trwały ślad w historii. Z nadaniem tytułu nie wiążą się żadne zobowiązania finansowe wobec wyróżnionego.

Nadawanie tytułu "Honorowego Obywatela Toszka" należy zgodnie z prawem do wyłącznych kompetencji Rady Miejskiej w Toszku.

Nie posiadamy dostępu do wcześniejszej dokumentacji, ale korzystając z zasobów wychodzącej w Gliwicach gazety "Oberschlesische Wanderer" możemy przypuszczać, że niektórym osobom tytuł ten nadawano już w XIX wieku. Wskazywać na to mogą fakt urządzania specjalnych uroczystości przez Magistrat Toszka oraz uczestnictwa w nich całego składu ówczesnej Rady Miejskiej i mieszkańców.

Wykaz "Honorowych Obywateli Toszka" należało by również uzupełnić wykazem osób, które otrzymały w wiekach XIX i XX odznaczenia i medale państwowe przyznawane odpowiednio przez Króla Prus, Cesarza Niemiec, Rzeszę Niemiecką i Rzeczpospolitą Polską - w zależności od ówczesnej przynależności państwowej Toszka.